logo

Çubuk Agat Taşı Festivalde Gün Yüzüne Çıktı

Festivalin İlgi Odağı Çubuk Agat Taşı Oldu.

Çubuk’ta bulunan ve sadece bu yöreye has olan Çubuk Agat’ taşı kolye, küpe ve yüzük olarak işlenmeye başlanırken, festival standında da yerini aldı.

Yıllarca yabancılar tarafından yasal olmayan yollarla yurtdışına gönderilen ve orada işlenerek ülkemize tekrar satılan yarı değerli taşlardan olan ‘Çubuk Agat’ taşı, ilçede işlenerek gümüşle buluştu. İlçede bulunan bir altın ve gümüş ustası festivalden önce kendisine yapılan tavsiyelere uyarak, işlemeciliğine başladığı ‘Çubuk Agat’ taşı ilçede şimdiden ilgi odağı oldu.

Yirmi sekiz yıldır altın işlemeciliği yapan sarraf Ahmet Keser, daha önceleri ilçedeki tüm sarrafların takılarını işlediğini ve altında meydana gelen aşırı yükselmeden sonra altın işini bırakarak kendisinin gümüş işiyle uğraşmaya başladığını söyledi. Yaklaşık beş ay önce Belediye Meclis Üyelerinden İsmail Özdemir’in kendisine getirdiği teklifi değerlendirdiğini ve bunda da başarılı olduklarını ifade eden Keser, “İsmail Özdemir arkadaşımız bana ‘Çubuk Agat’ taşını gümüşle işlememi istedi. Ben önceleri çekimser davrandım. Taş işlemek bayağı bir zahmetli işti. Daha sonra birkaç deneme yaptım. Sağ olsun Belediye Başkanımız Lokman Özden’de her türlü desteği vereceğini söyledi ve işe başlamamı sağladılar. Bu şekilde taş işleyip onu gümüşle birleştirmeye başladım’’ dedi.

İşlediği her taşın kendine göre özellikleri ve çizgileri olduğunu kaydeden Keser,’’İşlediğim her taş kendine özgü bir özelliği var. Taşları işledikçe ortaya çıkan yüzük, kolye ve küpeler gözümde o kadar değerleniyor ki, satmaya kıyamıyorum. Çünkü aynısından isteseler bir daha o taşın aynısını bulamıyoruz. Her biri ayrı bir sanat eseri oluyor’’şeklinde konuştu.

Meslek hayatında o kadar çok ziynet eşyası işlediğini, ancak bu kadar zevk alarak bu güne kadar işlemecilik yapmadığını anlatan Keser, yaptığı her üründen ayrı bir guru yaşadığını ve zevk aldığını ifade ederek,’’Bu çok farklı bir duygu. Anlatılmaz yaşanır. Çubuk Agat taşını işlemeye başladığımdan berri çok şükür işlerim açıldı. İyide satış yapıyorum. Bu taşı bilen ve özellikle sihirli güçlerinden iyi anlayan kişiler çok tercih ediyor. Nazar, sinir, stres ve büyü gibi birçok konuda tedavi edici özelliği olan Çubuk Agat taşı bana da şans getirdi’’ dedi.

Festival boyunca Kültür Sokakta stant açan Keser’in stant’ını ziyaret eden Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Çubuk Agat taşından işlenmiş kolye, küpe ve yüzükleri inceledi. Stantta Keser, Başkan Özden’e Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in  eşi Nevin Gökçek için özel olarak yaptığı yüzük ve kolyeyide gösterdi. Özellikle Nevin Gökçek için hazırlanan kolye ve yüzükü çok beğendiğini söyleyen Başkan Özden, bu işlemeciliğin Çubuk’ta hayat bulacağını ve bu konuda kendilerinin her türlü desteği vereceğini belirtti. İlçenin kuzey ve kuzey doğusunda bulunan alanda volkanik nedenlerle mikrokiristalli agat (akik), kalsedon, opal ve çubuklu iğnemsi şeklinde gelişen kuvars yıldızlarının meydana geldiğini belirten Başkan Özden,’’Çubuk bölgesi jeolojisi üzerine makaleler, yüksek lisans ve doktora tezleri yapılmıştır. Dünya literatüründe Çubuk Agat Taşı olarak bilinen bu yarı değerli taşın işlenmesi için ilçemizde atölye kurularak taş işleme kursları başlatılmış olup, biz bu yarı değerli taşımızı ön plana çıkartacağız. Bu işinde ilçemizde bir sektör olması ve istihdam oluşturulması için elimizden geleni yapacağız’’ dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?