logo

Çubuk 2 Barajında Piknik Keyfi

Çubuk 2 Barajında Piknik Keyfi

Çubuk’ta bayramı, tatili ve güneşli havayı fırsat bilen vatandaşlar, mesire ve eğlence yerleri doldu taştı.

Çubuk 2 barajında şehir içi ve dışında yaşayan aileler, mangal keyfinden sonra anne ve babalar, çocukları ile top ve benzeri oyunlar oynayarak vakit geçirdi.

Birçok vatandaş, baraj kenarındaki banklarda çayını yudumlayarak, dinlendi. Baraj içinde ki tesislerde bulunan lunaparkta ise çocuk ve gençler bindikleri oyun araçlarında gönüllerince eğlendi.

Ailesiyle birlikte piknik yapmaya gelenler eski bayramların manevi derinliğinin günümüze pek yansımadığını söyledi.

Canlı bir bayram havasının olmadığını ifade eden Onbaşı, “Eskiden bayramlarda ziyaret için dört gün insanlara yetmezdi. Daha fazlası istenirdi. Şimdi ise dost, akraba ziyareti ortadan kalkmış. Daha çok piknik ve benzeri yerler gidilmek isteniyor. Bayramlar, Allah’ın kullarını af ettiği zaman dilimleridir. Maalesef gerçek bayram ruhu yok. İstisnalar kaideyi bozmaz ama fakir fukarayı az düşünüyoruz. Herkes mangal yapma derdinde” şeklinde özeleştiri yaptı.

Dinlenme alanına ailesiyle gelen Şani Ayar ise eskiden bayramların ziyaretlerle geçtiğini, fakat günümüzde daha çok ‘tatil amaçlı’ düşünüldüğünü dile getirdi. Ayar, geleneklerin yavaş yavaş kaybolmasından yakındı.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?