logo

Çorap Fabrikasında İşçiler Zehirlendi

Çorap Fabrikasında İşçiler Zehirlendi

Çankırı’nın Şabanözü ilçesindeki özel bir çorap fabrikasında kimyasal bir maddeden etkilenen 100’e yakın işçinin fenalaşması üzerine değişik hastanelere kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre, çorap fabrikasında 16.00-24.00 vardiyasında çalışan işçilerin kimyasal bir maddeden etkilenerek bayılması üzerine diğer işçiler durumu 112 Acil Servis ekiplerine bildirdi.

İhbar üzerine fabrikaya civar ilçelerden çok sayıda ambulans sevk edildi.

İddiaya göre başka bir fabrikadan gelen kimyasal maddeden etkilenen işçilerin bir kısmı Çankırı ve Şabanözü Devlet Hastanesine, ambulans yetmeyince bazıları da işçi servisleriyle Halil Şıvgın Çubuk Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Çubuk’ta bir çok kişinin çalıştığı fabrika da zehirlenen işçilerden Fatma Kisecik, Aylin Altın, Aylin Türkoğlu, Aynur Uçar, Başak Yurdakul, Birsel Gül, Derya Gündoğmuş, Emine Özcan, Emine Semerci, Fatma Koç, Hacı Kadın Sarıtaş, Hamdi Destan, Huriye Çemen, Hülya Erdoğan, İlknur Karabıyık, Kadriye Karaduman, Kadriye Öztepe, Meryem Toparslan, Saat Alabaş, Seçil Gönültaş, Seher Gökçayır, Selvi Kelekçi, Sercan Arslan, Şeyma Arslantaş, Tuba Harman, Yasemin Öztürk, Yeter Bağcı, Yıldız Demir, Derya Öztürk ve Fatma Gürbüz’ün Çubuk’taki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Olayı duyan işçi yakınları hastanelere akın etti.

Bölgedeki yoğun kimyasal madde ve gaz kokusu nedeniyle sağlık ve güvenlik açısından OSB’deki diğer tesislerin de gece vardiyaları da iptal edildi.

Yaklaşık 3 bin kişinin çalıştığı OSB’nin geçici olarak kapatılmasına karar verildi.

OSB’ye girişleri yasaklarken, güvenlik güçleri ile Çankırı İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerince bölge de inceleme başlatıldı.

Çankırı’nın Şabanözü ilçesinde meydana gelen kimyasal gaz sızıntısı için AFAD ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Ankara’dan gelen ekipler, kendi cihazlarının kokunun ne olduğunu ve nedenini çözemediğini ifade etti.

AFAD Ankara İl Müdürlüğü uzmanlarından Mustafa Gezer, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şabanözü organize sanayi bölgesinde kokunun nedenini öğrenmek için Ankara’dan geldik. İlk ekibimiz içeriye girerek ölçüm yaptı. Bizim ölçüm cihazlarımız içeriden bir şey çıkartamadı. Bizim ölçüm cihazlarımız zehirli endüstriyel kimyasallar ve savaş kimyasallarını ölçüyor. Burada bizim ölçüm cihazımız böyle bir şey ölçmedi. Bizdeki ölçüm cihazlarımızla bu problem ölçülemiyor” dedi.

Kokunun nedenini bulamadıklarını ifade eden Gezer, “Büyük ihtimalle LPG türü bir gaz var. Şimdi arkadaşlar bölgenin içine tekrar ölçüme gidiyorlar” diye konuştu. Gezer, bölgede fabrikaları bulunanların tanklarındaki gaz miktarlarını ölçtüğünü söyleyerek, “Bütün fabrika sahiplerimiz kullandıkları gaz miktarı ölçmek için içeriye giriyor. Bugün ne kadar gaz kullanmaları gerekiyor. Ve şimdi tanklarında ne kadar gazları var, kendi tanklarına bakıyorlar kaymakam beyin talimatıyla” ifadelerini kullandı.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?