logo

Çiftçiye Bakanlıktan Hibe Desteği

Çiftçiye Bakanlıktan Hibe Desteği

Gıda, Tarım ve hayvancılık Bakanlığınca çiftçilere hibe desteği veriyor.

Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerine katkı vererek uluslararası düzeyde rekabet edilebilirliği sağlamak amacıyla Gıda, Tarım ve hayvancılık Bakanlığınca uygulamaya konulan Makine ve Ekipman Desteği Tebliği yayımlandı.

Destek kapsamında 34 tarımsal makineye destek verilirken,  çiftçilerin yanında Tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ve bunların üst birlikleri, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununda tanımlanan kolektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler de desteklemeden faydalanabilecek.

Tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ve bunların üst birlikleri hariç olmak üzere daha önceki etaplarda iki ve daha fazla hibe desteğinden yararlanan çiftçilerin ve daha önce destekten yararlanan üreticilerin aynı yatırım konusunda bu destekten faydalanamayacağını ifade eden Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü TEMEL, 34 tarımsal makine için hibeye esas mal alım tutarının % 50’sinin Bakanlığımızca hibe olarak verileceğini söyledi.

Hibeye esas yatırım tutarı gerçek kişiler için mal başına 50.000 TL ve tüzel kişiler için mal başına 100.000 TL’yi geçemeyeceğini kaydeden İl Müdürü TEMEL, ancak süt üretici birlikleri, damızlık sığır yetiştiricileri birlikleri, koyun-keçi yetiştiricileri birlikleri, hayvancılık kooperatifleri üst birlikleri ve tarımsal amaçlı kooperatiflerin 100.000 TL’lik yatırım tutarı kadar birden fazla süt soğutma tankı alabileceklerini belirtti.

Bu destekten faydalanmak isteyen üreticilerimizin 22.07.2013 tarihine kadar İlçe Müdürlükleri’ne başvurmaları gerektiğini belirten TEMEL, “2006 yılından bu yana makine-ekipman desteği kapsamında şimdiye kadar 2.985 makine için 12 milyon 630 bin TL. destek verdik. Çiftçilerimizin bu destek sayesinde işlerinin kolaylaştığını daha kaliteli üretim yaptıklarını gördük. Bu desteklerden kooperatiflerin yararlanmasını özellikle önemsiyoruz. Kooperatiflere verilen destek bir anlamda tüm köylüye verilmiş oluyor. Onun için kooperatiflerimizin de bu destekten yeteri kadar faydalanmalarını istiyoruz. Bu sene için Tebliğ yayımlandı. İnşallah Ankaralı üreticilerimiz bu destekten umduğumuz kadar faydalanır. Üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?