logo

Cami İmamlarına Sıcak Su Eylemi

Cami İmamlarına Sıcak Su Eylemi

Cami imamları toplanan paraları asli ihtiyaçlara kullanmıyor diye, Büyük caminin cemaati, abdest almak için sıcak su isteyerek, sobalı eylem yaptı.

Çubuk’ta bir caminin cemaati, abdest almak için sıcak su isteyerek, sobalı eylem yaptı.

Çubuk Merkez Cami cemaati cami avlusuna kurdukları sobada su ısıtarak eylem yaptı. “Sobamatik” dedikleri sobada ısıtılan su ile abdest alan ve ısınan cemaat, camiye sıcak su verilmediğini, şadırvanlardaki suyu donduğunu ve bunun tüm ilçedeki camilerin büyük eksikliği olduğunu öne sürdü.

Camide kışın abdestlerini alamadıklarını belirten Ahmet Karaca, “Sular donmuş. Su ısıtarak ancak abdest alabiliyoruz. Hükümetten abdest almak için sıcak su istiyoruz. Başka ne isteyeceğiz” dedi.

Eylem için cami avlusunda soba yakarak su ısıttıklarını anlatan Talat Gülebakan ise “Görüyorsunuz işte sularımız hiç akmıyor. Abdestimizi sıcak su ile almak istiyoruz. Müftülükten sıcak su istiyoruz” diye konuştu.

Camilerde halıların ve kilimlerin değiştiğini ancak kış gününde sıcak su gelmediğini aktaran Hüsnü Arıcı da tek isteklerinin tüm camilerde sıcak su bulunması ve abdesthanelerin temiz olması olduğunu kaydetti.

“Sobamatik” olarak adlandırılan ve cami avlusuna kurulan sobada ısıtılan suyla abdest alan emekli imam Halil Ayar ise cemaat olarak sıcak su istediklerini söyledi. Evden abdest almadan gelen cemaatin özellikle bu konudan mustarip olduğunu belirten Ayar, “Abdest almadan gelenler buralarda abdest almak için dolaşacak, ama bulur, ama bulamaz. Abdest alacak yer bulamazsa eve veya işine namaz kılmadan geri gidecek” diye tepki gösterdi.

Protesto üzerine açıklama yapan İlçe Müftüsü Bilal Kara, ilçede kış mevsiminin sert geçtiğine değinerek, cami cemaatinin sıcak bir ortamda ihtiyaçlarını giderebilmeleri ve abdestlerini alabilmeleri için çalışma başlattıklarını söyledi. Bunun için cami cemaatinin de desteğini alarak bir kampanya başlatacaklarını kaydeden Kara, “Geleceğe matuf olacak eylem planımız içerisinde camilerimize sıcak su tertibatı yapılması projesi bulunmaktadır. En kısa zamanda vatandaşlarımızı bir yardıma davet ederek, sıcak su ile abdest alma ortamına kavuşturacağız. Dediğimiz gibi çalışmalara başladık esasen ama daha hızlı bir şekilde ilerletmek babından çalışmalarımızı yürütmeyi gayret edeceğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?