logo

Besicilerin Sorunu Meclis Gündeminde

Besicilerin Sorunu Meclis Gündeminde

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Esenboğa Havaalanı yolu çevresinde faaliyet gösteren ancak kötü koku yaydığı gerekçesiyle kaldırılması istenen Çubuk ve Akyurt’taki hayvan çiftlikleri ve işletmelerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

Nazlıaka Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Önergesinde, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Ankara’nın Çubuk ve Akyurt ilçelerinde yüksek yem fiyatları, yetersiz destek politikaları nedeniyle hayvan üreticileri ve besicilerin zor günler yaşadığını belirten Nazlıaka, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından kesilen yüksek orandaki cezaların da hayvan üreticilerini iflasın eşiğine getirdiğini belirtti.

Nazlıaka, bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Esenboğa Havaalanı yolu üzerinde bulunan ahırların kötü koku yaydığı gerekçesiyle kaldırılmasını istemesi ile başlayan sürecin Çubuk ve Akyurt ilçelerinin cezalandırılmasına dönüştüğünü ifade ederek, şunları söyledi:

“Başbakanın ahırların kaldırılması talimatı sonrasında Çubuk Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması çalışmaları hız kazanmıştır. Önemli hayvan üretim potansiyeline sahip bu ilçelerimizde, aile işletmeciliğinin yanı sıra ova köylerinde ve kendine ait ahırlarda süt inekçiliği, sığır besisi, koyunculuk yapılmaktadır. Geleneksel olarak hayvancılık yapan köylülerimiz ve küçük işletme biçimde hayvancılık yapan üreticiler de bu OSB’ye üye olmaya zorlanmaktadır. Küçük üreticiye, ya buraya üye olun ya da hayvan üreticiliğinden vazgeçin, denilmektir.”

Geçim zorluğu yaşayan bu vatandaşlara üretime devam etmesi halinde 20 ila 30 bin TL gibi yüksek miktarlarda cezalar kesileceğini belirten Nazlıaka Bakan Eker’e şu soruları yöneltti: “Çubuk ve Akyurt’ta hayvancılıkla uğraşan üretici sayısı nedir? Toplam kaç baş hayvan bulunmaktadır? Aile işletmelerinin sayısı nedir?

2011-2012 yıllarında Çubuk ve Akyurt ilçelerinde kaç işletme ve hayvan üreticisine hangi kurumlar tarafından ne kadar ceza kesilmiştir? Kesilen toplam ceza miktarı nedir?

Kesilen en yüksek ceza miktarı nedir? Ceza kesilen işletmede kaç baş hayvan bulunmaktadır? Ceza miktarı ile kaç baş hayvan alınabilir?

Bu ilçelerimize bağlı kaç köyde ceza kesilmiştir? Bu köylerin ve ceza kesilen ahır ya da işletmelerin havaalanına uzaklıkları ne kadardır?

Çubuk ve Akyurt ilçelerinde hayvancılıkla uğraşan üreticilerin bankalardan kullandığı kredi sayısı kaçtır? Kredi miktarı nedir? Bu kredilerden ne kadarı takibe düşmüştür? Takibe düşen kredilerin toplam tutarı nedir?

Çubuk Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne üye olmanın koşulları nedir? Kira bedelleri nedir? Bu bedelleri küçük üreticilerin karşılaması mümkün müdür?

Başbakanın talimatıyla ahırların kaldırılması, ahırını kaldırmayan üreticiye yüksek miktarlarda ceza kesilmesi demokratik devletlerde görülen bir uygulama mıdır? Bu uygulamalar AKP’nin ileri demokrasi anlayışının bir sonucu mudur?”dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?