logo

Besiciler Eylem Yapacak

Ankara Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Zihni Yüce, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin besicilerin ahırlarını kapattığını belirterek uygulamanın devam etmesi halinde eylem yapacaklarını söyledi.

 Yüce, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Valilik kararına rağmen Organize Hayvancılık Sanayi Bölgesi’nden (OSB) yer alan besicilerin ahırlarını kapattığını belirterek, uygulamanın devam etmesi halinde eylem yapacaklarını bildirdi.

 Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerince geçtiğimiz hafta, Esenboğa ve çevresinde etkili olan kötü koku ve görüntü kirliliğinin önlenmesi için Çubuk ve Akyurt’taki bazı besi çiftliklerinin kapatıldığını anımsatan Yüce, söz konusu kötü koku oluşumuna kendilerinin de razı olmadıklarına işaret ederek, yapılan uygulamada, işletmelerin de düşünülerek geçiş sürecinin yumuşatılması gerektiğini kaydetti.

 Ankara Valiliği’nin, Büyükşehir Belediyesine gönderdiği yazıya dikkati çeken Yüce, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Emekliye ayrılan Ankara Valisi Kemal Önal imzalı yazıda şöyle deniliyor; ‘Çubuk Organize Hayvancılık Sanayi Projesinde son aşamaya gelinmiş olup, kırmızı çizgi içerisinde kalan ve OSB’den yer talebinde bulunmayan besicilere ait ahırların en geç 28.05.2010 tarihine kadar boşaltılması ve yıkım işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Aksi taktirde ilgililer hakkında yasal işlem yapılacaktır’ denilmektedir.

Ancak Büyükşehir Belediyesinden gelen zabıtalar bunun tam aksini yaparak, OSB’den yer alanları da kapatmaktadır. Ben Ankara İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Ceylan ile görüştüm. Sorunun çözüleceğini söylemesine rağmen, kapatmalar devam ediyor” dedi.

 HAYVANLARLA ESENBOĞA VE ANKARA’DA EYLEM HAZIRLIĞI

 Sorunun uzlaşı ortamında çözülmesi taraftarı olduklarının altını çizen Yüce, ‘Bu sorunlar çözülmezse ve Ankara Valisi ile Başbakana ulaşamazsak, Akyurt ve Çubuk’ta bulunan tüm besicilerle Esenboğa Havaalanı ve Ankara’da hayvanlarımızla büyük çapta eylem yapacağız. Bu konuda hazırlıklarımız devam ediyor’ dedi.

esi ahırlarının bu şekilde kapatılmasının çok büyük yanlışlık olduğunu vurgulayan Yüce, yurt dışından hayvancılığı desteklemek için milyonlarca Dolar karşılığında büyükbaş hayvan getirildiğini ancak eldeki değerlere sahip çıkılmadığını savundu. Ahır kapatma işleminde, OSB’den yer alanlar için OSB tamamlana kadar ve yer almayanlar için de ellerindeki hayvanlar kesime hazır hale gelinceye kadar beklenmesi gerektiğini belirten Ankara Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Zihni Yüce, ‘Ayrıca besicilerin hepsi kredi ile hayvanlarını aldılar. Bankalar kapatıldığını duyunca kredileri hemen geri çağırdı. Borçlu olan besicimiz haciz işlemiyle karşı karşıya gelirken, milyonlarca lira da zarara uğrayacak’ dedi.

 TAŞINMA VE YATIRIM KREDİSİ

 Çubuk- Şabanözü yolunda 255 hektar alanda kurulacak OSB’de yaklaşık 18 bin hayvan kapasiteli 99 ahırın bulunduğunu, geriye 185 ahırın kaldığını hatırlatan Yüce, OSB’den yer verilemeyenlere de Bakanlar Kurulu kararı ile özel olarak uzun vadeli düşük faizli taşınma ve yatırım kredisi verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?