logo

Belediye Okullarda Sağlık Taraması Başlattı

Çubuk Belediyesi Okullarda Kapsamlı Sağlık Taraması Başlattı.

Çubuk Belediyesi ilçede bulunan ilköğretim okullarında öğrencilere yönelik kapsamlı sağlık taraması başlattı.

Çubuk Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından ilçede bulunan ilköğretim okullarında eğitim ve öğretime yeni başlayan birinci sınıf öğrencilerine yönelik kapsamlı sağlık taraması başlatıldı. Başkent Toplum Sağlığı Merkezi işbirliği ile başlatılan sağlık taramasında 3 doktor, 1 hemşire, 2 sağlık teknisyeni, 1 odyometrist, 1 röntgen teknisyeni, 2 sağlık memuru ve bir seyyar muayene aracı görev yapıyor.

Günümüz toplumunda en önemli konulardan birinin sağlık ikincisinin de eğitim olduğunu vurgulayan Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, eğitimin sağlıklı olması için önce eğitim alan bireylerin sağlıklı olması gerektiğini kaydetti. Sağlıklı eğitimin sağlıklı öğrencilerle başlayacağına inandıklarını ifade eden Başkan Özden, projenin ilk olarak Muharrem Kaleli İlköğretim Okulunda 76 öğrenci ile başladığını ve ilçede ki diğer ilköğretim okulları ile devam edeceğini kaydetti.

Yapılan sağlık taraması hakkında bilgi veren Dr. Engin Arslantürk de, eğitime yeni başlayacak öğrencilerde okullar açılmadan mutlaka yapılması gereken taramanın Çubuk Belediyesi tarafından başlatılmasının önemini vurgulayarak, şunları söyledi:

‘Nasıl bir işe girerken, evlenirken, resmi kurumlarda iş yaparken, sağlık raporu olmadan bu işlemleri yapamıyorsak, aslında okula yazılırken de çocuklarımızdan bu tür sağlık raporları istenmelidir. Öğretmen, öğrencisinin sağlık durumundan aile yapısına kadar her şeyi bilmeli ki, sağlıklı bir eğitim ve öğretim verilebilsin. Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden tarafından başlatılan bu uygulama, inşallah herkese örnek olur da bu uygulamalar artarak devam eder.’ dedi.

Yapılan muayenelerin neticesinin önceden hazırlanan formlara işlendiğini de kaydeden Arslantürk, bu formların sınıf öğretmenlerine teslim edildiğini ve öğrencilerle ilgili bilgileri de defterlerine yazmak sureti ile ailelere de bilgi verildiğini sözlerine ekledi.

Uygulama esnasında okula gelen veliler de uygulamadan dolayı memnuniyetlerini dile getirerek, Başkan Özden’e ve ekibine teşekkür etti.

Etiketler: » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?