logo

Bana Engel Olma Belgeseli Çekildi

Bana Engel Olma Belgeseli Çekildi

Şimdiye kadar birçok başarı öyküsü dinledik, izledik ve okuduk. Kitaplar, yazı dizileri, röportajlar vs. Bunların çoğu engelsiz insanların çok azı da engelli insanların hikâyeleriydi. Çubuk Aile Yaşam Merkezi gençlik merkezi üyeleri ve eğitmenlerinin oluşturduğu Genç Umut grubu bu eksikliğe dikkat çekmek amacıyla bir belgesel çekmeye karar verdi.

Engelli Hayatların Engelsiz Başarıları adlı AB projesi hazırlayan grup bu proje kapsamında anlamlı bir belgesel çekti.

Engellilerin engelsiz başarılarının anlatıldığı belgeselde alanında başarıyı yakalamış beş ünlü isim yer alıyor. Projede yer alacak isimler yapılan titiz çalışmalar sonucu belirlendi. Spordan sanata, iş dünyasından siyasete kendini ispatlamış, ben de varım diyebilmiş bedensel, işitme, görme, zihinsel engelli isimlerle yapılan röportajlar hem duygusal hem de renkli anlara sahne oldu.

Karanlık dünyasını sporla aydınlatmış hayat dolu bir insan, başarılı bir milli takım judocusu Çağlar Yur’un; işitme engelinin içindeki sanat aşkını engellemesine izin vermeyen, başarılı bir ressam, karikatürist ve resim eğitmeni Raif Gökkuş’un; okul harçlığını çıkarmak için çalışırken geçirdiği kaza sonucu felç kalan, buna rağmen hayata sımsıkı tutunup başarılı bir iş adamı olan Ahmet Tunç Tongerin; Koskoca denizlere bile kulaçlarıyla meydan okuyan, tüm ülkenin kendisini bağrına bastığı bir sporcu olarak engellerini yenen down sendromlu milli yüzücümüz Caner Ekin’in ve bir trafik kazası ile gelen engelini hayata küsmek için değil, tüm toplumu kucaklayan bir vekil olmak için fırsat gören, mücadele ve inancıyla zoru başaran AKP İstanbul milletvekili Gürsoy Erol’un öykülerinin anlatıldığı belgeselin çekimleri tamamlandı.

Çekimleri tamamlanan belgeselin gösterimi Ağustos ayı sonunda yapılarak, engellilerin yeteneklerini ön plana çıkarıp sosyalleşmelerini ve bütün engelleri aşabileceklerini, istediklerinde her şeyi başarabileceklerini hatta birçok engelsiz insandan daha başarılı işler yapabileceklerinin kanıtlanması amaçlanıyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?