logo

Bal Üreticileri Ayılardan Dertli

Bal Üreticileri Ayılardan Dertli

Çubuk’ta bal üreticileri ballarını ayılardan korumak için silahla nöbet tutuyor.

Çubuk’ta bal mevsiminin yaklaşmasıyla arıcılar ballarını ayılardan korumak için önlemler almaya başladı. Bal üreticileri son günlerde arı kovanlarını parçalayarak balı yiyen ayıları ellerinde tüfeklerle beklemeye başladı.

Yörede arıcılık yapan Maksut Yılmaz 350 kovanının bulunduğunu belirterek, ayı nedeniyle 24 saat kovanlarının başından ayrılamadığını söyledi.

Yılmaz, doğaya bırakılan ayıların sayısının her yıl arttığını ve bunun sonucunda özellikle arıcılık ve meyvecilik yapan üreticilerin büyük zarar gördüğünü belirterek, şunları söyledi: “Ayılar balı çok seviyor. Kovanların başında durmadığımız zaman gelip kovanları parçalayıp balları yiyip arıları öldürüyorlar. Son iki yıldır zarar vermeye başladılar. Önlem için gece ve gündüz tüfekle bekliyoruz. Önceleri lamba yakarak önlem alıyorduk. Fakat bu önlem işe yaramıyor. Ayılar bunlara alışıyor. En iyisi beklemek. İnsan kokusu alırsa gelmiyor. Eğer gelirse havaya ateş açıp korkutuyoruz. Hayvanı vurmuyoruz, çünkü cezası çok ağır. En son çok büyük bir tane ayı geldi. En baştaki kovana saldırdı ve bal dolu petekleri alarak yemeye başladı. Önce ışık tuttum ama o balları yemeye devam etti. Ardından havaya ateş açınca kaçtı. Geçtiğimiz yıl bal olmadı, kovan başına 5 kilogramı geçmedi. Bu yıl çok fazla rekolte bekliyoruz. Kovan başına 25 kilogram bal almayı umut ediyoruz, ama bu yılda ayılarla başımız belada”dedi.

Bunca yıldır arıcılık yaptığını ve Çubuk’ta iki yıldır ayı ile karşılaştığını kaydeden Yılmaz,  yetkililerin önlem almasını istedi.

Arıcı Osman Metin ise (70),  bu yıl defalarca ayı saldırısına uğradıklarını belirtti. Ayılardan korunmak için çok çeşitli yöntemler denediklerini anlatan Metin, “Sese gelmez diye radyo ve zaman ayarlı tüple çalışan ses bombası koyduk ama hiçbiri  etkili olmadı. Çareyi nöbet tutmakta bulduk. Hemen hemen her geçe başka bir arıcıya saldırıyorlar” dedi.

Çubuk Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Cengiz Akbayrak ilçede 19 bin kovanın bulunduğunu belirterek,  üreticilerin zararlılarla korunma tedbirlerini kendilerinin alması gerektiğini ifade etti.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?