logo

Bakanlıktan Esnafa Zorunluluk

Türkiye genelinde yeni yılın ilk gününden itibaren perakende olarak satışa sunulan mal ve hizmetlerin fiyat etiketlerinde ‘Türk Lirası’ (TL) kullanımı zorunlu hale geldi. Etiketi YTL cinsinden yazan esnafa idari para cezası kesileceği öğrenildi.

YASAL ZORUNLULUK

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, “Perakende olarak satışa sunulan mal ve hizmetlerin etiket tarife ve fiyat listelerinde 1 Ocak 2010′dan itibaren ‘Türk Lirası’ veya kısaca ‘TL’ ya da ‘Kuruş’ veya kısaca ‘Kr’ olarak gösterilmesi yasal zorunluluktur. Ayrıca 2009 yılında az da olsa ‘YTL’ ve ‘YKr’ şeklinde gösterilen fiyat etiklerinde ‘Y’ harfinin silinmesi suretiyle mevcut etiketlerin 2010 yılında da kullanılması mümkün olacaktır”

İDARİ PARA CEZASI

“4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un fiyat etiketi başlıklı 12. maddesinin 5. fıkrası gereği Bakanlığımız ve belediyeler, bu madde hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin hükümleri ayrı ayrı yürütmekle görevlidir. Yapılan tüm bilgilendirici faaliyetler ve duyurulara rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyen satıcı ve sağlayıcılar hakkında, 4077 sayılı kanunun 25. maddesinin ikinci fıkrasında öngörülen idari para cezası uygulanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?