logo

Avcılar Köylüye Destek Çıktı

Avcılar Köylüye Destek Çıktı

Çubuk’ta köylüler, tarlalarına yaban domuzlarının zarar vermesine engel olamayınca çareyi avcılardan yardım istemekte buldu.

İlçeye bağlı Aydos Dağı eteklerinde bulunan köylerdeki tarlalara sürüler halinde gelerek zarar veren yaban domuzlarına engel olmak isteyen köylüler, bağ ve bahçelerine tüfek sesi çıkaran düzenekler yerleştirdi. Tüple çalışan ve belirli saatlerde büyük bir gürültü çıkaran bu düzeneğin yaban domuzlarının kaçmasını sağlamasını umut eden köylüler, istedikleri sonucu alamadı.

Köylüler, bunun üzerine Çubuk Avcılar ve Doğayı Koruma Derneği’nden yardım istedi.

Dernek başkan yardımcısı Halil Yaşar, yaptığı açıklamada, kendilerinden yardım talebinde bulunulması üzerine, köylülerle birlikte çalışma yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Yaşar, “Köylerde çok domuz olduğunu söylediler. Biz de köylüye yardım etmek için belirli ölçüde domuz avı yapacağız. Hepimize kazasız belasız rast gele diyoruz” dedi.

Köylülerden Süleyman Işıkoğlu ise yaban domuzlarının, sürüler halinde geldiğini ve ekinlerine çok zarar verdiğini ifade ederek, bu nedenle avcılardan yardım istemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Veli Karatepe de bağının etrafını telle çevirdiğini, ancak yaban domuzlarının telin altından girerek, ekinlerine zarar vermeye devam ettiğini söyledi.

Karatepe, “Yaban domuzları bağdaki tüm gübreleri dağıtmış, ekinlere zarar vermiş. Bunu önlemek için bir düzenekle korkutmaya çalıştım ama yine de baş edemedim. Bu yüzden avculardan yardım istedik” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?