logo

Ankara’da Operasyon; 76 Gözaltı

Ankara’da Operasyon; 76 Gözaltı

Ankara’da Operasyon; 76 Gözaltı

Ankara polisi kredi kartıyla vurgun yapan çeteye ‘balata’ operasyonuyla yakaladı.

Ankara polisinin uyuşturucu tacirlerine yönelik çalışmalarına takılan kredi kartı şebekesine yönelik 6 ilde eş zamanlı düzenlenen ‘Balata’ operasyonunda 76 kişi gözaltına alındı.

Polisin, aylar süren takibinde şebekenin özellikle bankaların hesap kesim saati olan günsonunda çeşitli kredi kartlarıyla izinsiz olarak yüklü miktarda paraların çekildiğini saptadı. Çetenin, bu yöntemler yaklaşık 3 milyon lira vurgun yaptığı belirlendi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, bir süre önce Hakan B., Ahmet K., Yasin E. ve Mustafa D.’yi, uyuşturucu satışı ve uyuşturucu madde kullanmak için yer temin ettikleri şüphesiyle teknik takibe aldı. Çalışmalar sırasında şüphelilerin Hakan B., Engin R., Engin K. ve Soner B. ile yaptığı görüşmelerde, kredi kartıyla dolandırıcılık yapıldığı belirlendi. Uyuşturucu ticareti yapmaktan dinlemeye takılan bir şebekenin kredi kartı dolandırıcılığı yapan başka bir şebeke ile yaptıkları görüşmeler tespit edildi.

Yaklaşık 6 ay süren takibin ardından, çetenin özellikle bankaların hesap kesim saati olan “günsonu”nda çeşitli kredi kartlarıyla izinsiz olarak yüklü miktarda paraların çekildiğini saptadı. İlk belirlemelere göre, 231 bin TL çektikleri saptanan şebekenin tarihi geçmiş, limiti dolmuş veya limitsiz kredi kartlarıyla toplamda 3 milyon TL’ye yakın vurgun yaptıkları belirtildi.

Ekipler, bunun üzerine operasyon için düğmeye bastı. Ankara merkezli, Çankarı, Çorum, Kırıkkale, Konya ve Zonguldak’ta düzenlenen eş zamanlı operasyonlarla 76 kişi gözaltına alındı. Zanlılardan 45’i ilk ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, 31’i adliyeye sevk edildi.

Zanlıların tespit edilen adreslerinde yapılan aramalarda, 49 adet suçta kullanıldığı tespit edilen kredi kartı, çok miktarda suç konusu alışveriş slipleri, yapılan çekim işlemlerine ait düzenlenen faturalar ve 1 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

ÇETEDEN “GÜNSONU” VURGUNU

Kredi kartı şebekesini teknik takibe alan polis, lideri olduğu öne sürülen Hakan B. ve diğer şebeke üyelerinin Çubuk ilçesinde bazı iş yerlerinden elde ettikleri pos cihazlarıyla kredi kartlarını kullandıkları belirlendi.

Şebekenin, bankaların “gün sonu” olarak tabir edilen saat 00.00’dan sonra genellikle 250-500 lira arasındaki meblağlarda banka onayı olmadan pos cihazından para çektikleri belirlendi. Bankaların hesap kesim saati olan birkaç dakikalık zafiyetten yararlanan şebekenin çalıntı, kopya, tarihi geçmiş, limitli veya limitsiz bütün kartlarla çok rahat para çektikleri kaydedildi.

sondakika

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?