logo

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekterliğine Taşçı Aday

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekterliğine Taşçı Aday

2009 yerel seçimlerinde Çubuk Belediye Başkanı Aday Adayı olan Çubuklu Kamil Taşçı, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekterliğine aday olduğunu açıkladı.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekteri Doç. Dr. Asım Balcı’nın Milli Eğitim Bakanlığına Müsteşar Yardımcısı olarak atanmasının ardından, Ankara Kalkınma Ajansı genel sekreterliği için adaylar ortaya çıkmaya başladı.

Çok sayıda adayın yarışması beklenen Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği için, Çubuk ilçesinin yetiştirdiği ve ilçenin önemli bürokratlarından olan Kamil Taşçı’da aday olduğunu açıkladı.

Ankara’ya hizmet için kendisinin de var olduğunu kaydeden Taşçı, aday olarak başvuranlar arasında en güçlü aday olarak görünüyor.

Devletin çeşitli kademelerinde önemli görevleri yürüten ve halen Kalkınma Bakanlığı İzleme, Değerlendirme ve Analiz Dairesi Başkanı olarak görev yapan Kamil Taşçı, göreve geldiğinde Ankara’ya hizmet etmenin gurur ve mutluluğunu yaşayacağını söyledi.

İlçede her kesim tarafından sevilen bir bürokrat olan Kamil Taşçı’nın adaylığını açıklaması ilçedeki sivil toplum kuruluşları tarafından sevinçle karşılandı.

-Kamil Taşçı Kimdir?

-Kamil Taşçı, 1978 yılında Ankara’da doğdu. 2001 yılında Devlet Planlama Teşkilatına uzman yardımcısı olarak göreve başlayan Taşcı, 2007 yılına kadar bilgi teknolojileri sektörü e-Devlet yatırımlarından sorumlu proje uzmanı olarak görev yaptı. Dokuzuncu Kalkınma Planından Bilgi Teknolojileri Özel İhtisas Komisyonunu koordine etti. Bilgi Toplumu Stratejisinin hazırlanmasında aktif olarak rol aldı. 2007-2009 döneminde ABD New York da bulunan Cornell Üniversitesi – Kamu Yönetimi (Uluslararası Kalkınma Politikası) alanında küresel krizin Türkiye’de yerel ve bölgesel ekonomiler üzerindeki etkilerine ilişkin hazırladığı tez ile yüksek lisansını onur derecesiyle bitirdi. Halen Ankara Üniversitesinde Beşeri ve Ekonomik Coğrafya – Yerel ve Bölgesel Kalkınma konusunda doktora çalışmalarını sürdürmektedir.

2011 yılında daire başkanlığına atanan Taşçı, Teknoloji Politikaları, Kent Ekonomileri, Bölgesel Kalkınma alanlarında 20’den fazla rapor, bilimsel makale ve kitabı bulunmaktadır. Başkent Ankara Meclisi Yönetim Kurulu/Kurucular Kurulu Üyeliği-Rekabet ve Yenilik Kurulu Başkanlığı, Avrasya Kardeşlik Derneğinde Başkanlık, Bilgi Teknolojileri Derneğinde Genel Sekreterlik ve TASAM ile Stratejik Düşünce Kuruluşlarında ise uzman olarak katkı sağlayan Taşçı,  OECD Bölgesel Gelişme Politikaları Komitesinde – Bölgesel Göstergeler Çalışma grubunda Türkiye’yi temsilen çalışmalara katılmaktadır. Dünya Bankası, TURKONFED, TÜBİTAK, DMO ve Başbakanlık e-Devlet Çalışma Grubu danışman olarak çeşitli görevler alan ve raporlar hazırlayan Taşçı, Türkiye’deki tüm kalkınma ajanslarının toplam 1,7 milyar TL’lik hibe destek sistemini tek bir omurga üzerinde birleştiren KAYS ile il bazında tüm kamu yatırımlarının izlendiği İKİS sistemini kurdu.

Kamil Taşçı’nın: Yeni Teşvik Sisteminin bölge kademelenmesi, ‘İllerin ve Bölgelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması (SEGE)’ ve  ‘Orta Gelir Tuzağından Çıkış: Hangi Türkiye’ ile ‘Bilişim Vadisi Ankara’ çalışmaları dikkat çeken çalışmalarından bazıları.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?