logo

Ankara da Barajlar Tam Doldu

Başkent Ankara’da son yağışlarla birlikte 3 günde barajlardaki su rezervi 27 milyon metreküp arttı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü’nün yüzü yağan yağmurla gülmeye başladı. Türkiye’de etkisini gösteren aşırı yağışlar sonucu dolan Çubuk 2 Barajı’nın kapakları açılarak, su derelere verilmeye başlandı. Başkent, son 3 gün içinde etkili olan yağışlarla 1 aylık suya kavuştu.

Ankara’nın bu sene su sıkıntısı olmayacağını belirten yetkililer, “Ankara’da su rezervi 500 milyon metreküpü geçti. Çubuk 2 Barajı tamamıyla doldu. Gelen su derelere bırakılıyor” dedi. 1992 yılından bu yana en çok yağmurun 2009 yılında yağdığını ifade eden yetkililer, şunları söyledi: “2009 yılında Ankara’nın barajlarına 622 milyon metreküp su geldi. Bu da 622 günlük su demek. Ankara’nın bütün harcadıklarından sonra elinde 500 milyon metreküp suyu var. Ocak ayında 62 milyon metreküp su geldi. Geçen ay 49 milyon metreküp su geldi. 1992 yılından beri en çok su, 622 milyon metreküp su geldi. Çubuk 2 Barajı doldu, dışarı su verilmeye başlandı. Çamlıdere Barajı’nda 10 milyon, bugün ise 12 milyon metreküp su geldi. 3 günde 27 milyon metreküp su gelmiştir” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yağışlardan dolayı baraj kapaklarının açıldığını, artık Ankara’da su sıkıntısının tarihe karışacağını söyledi. Gökçek, yağışların barajların yüzünü güldürdüğünü belirterek, Ankaralılara hayırlı olması temennisinde bulundu.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?