logo

ANKA Teknoloji Üniversitesi İyi Niyet Protokolü

ANKA Teknoloji Üniversitesi İyi Niyet Protokolü

Ankara’da yeni kurulan ANKA Teknoloji Üniversitesi kampüsünü Çubuk’ta kurmak için Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden ile iyi niyet protokolü imzaladı. 

ANKA Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mehmet Hakan Sağlam, üniversitenin kampusunu Çubuk ilçesinde kurmak için Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden ile iyi niyet protokolü imzaladı.

ANKA Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mehmet Hakan Sağlam ve beraberindeki Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Dr. Ayhan Sarısu, Mütevelli heyetinden AK Parti MKYK Üyesi Edibe Sözen ile birlikte üniversitenin kampüs alanının Çubuk’ta kurulması amacıyla iyi niyet protokolü imzalamak amacıyla Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden’i makamında ziyaret etti.

Başkanlık makamında atılan imzaların ardından Başkan Özden ve berberindeki heyet, üniversite kampusu için uygun alanları incelendi.

-KUZEYİN PARLAYAN İLÇESİ ÇUBUK, ÜNİVERSİTE KENTİ OLACAK

Çubuk’un bir üniversite şehri olması için yola çıktıklarını söyleyen Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, ilçelerinin üniversite ile bütünleşmiş tarihi, tarımı ve turizmi ile iç içe olan bir şehir olacağını belirtti.  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne destek oldukları gibi imzaladıkları protokol ile ANKA Teknoloji Üniversitesi’nde de her konuda destek olacaklarını vurgulayan Başkan Özden, üniversiteye Kargın Mahallesi’ndeki 3 bin 300 dönümlük alanı tahsis etmek için çalışmalara başladıklarını kaydetti.

İlçenin geleceğinin her yönü ile parlak olduğunu anlatan Başkan Özden, ’’Göreve geldiğimizde oluşturduğumuz vizyonumuz, bugün bir bir hayata geçmektedir. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ilçemizde kuruldu ve inşallah ANKA Teknoloji Üniversitesi de ilçemizde kurulacak.  Üniversitenin ilçemizi tercih etmesi bizi fazlasıyla mutlu etti. Kendileri ile bir iyi niyet protokolü imzaladık. İnşallah bu üniversite kampüsü de Çubuk’ta olduğunda Çubuk merkezle çok daha hızlı bir şekilde bütünleşmiş olacak ve üniversite kimliği ile bilinen marka bir şehir oluşacaktır. İmzaladığımız bu protokol, ilçenin geleceği ile ilgili güzel şeylerin işareti olduğunu düşünüyorum. Hayırlı uğurlu olsun’’dedi.

-ÇUBUK’TA ÇOK İLGİLİ VE İSTEKLİ BİR BELEDİYE BAŞKANI GÖREV YAPIYOR

Yapılan protokol hakkında bilgi veren ANKA Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Sağlam, üniversiteyi Ankara’nın en güzel ilçelerinden biri olan Çubuk’ta kuracaklarını söyledi. Bu kararı almalarında en önemli nedenin çok ilgili ve istekli bir belediye başkanının ilçede görev yapması olduğunu belirten Dr. Sağlam, diğer sebeplerin ise Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin Çubuk’ta kuruluyor olması ve havaalanı başta olmak üzere birçok önemli nokta ile savunma sanayine yakın bir noktada olması gibi birçok avantajlarının bulunuyor olmasını gösterdi.

ÇUBUK’A 500 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Kurulacak üniversitenin ilçe ekonomisine büyük bir katkı sağlayacağını hatırlayan Dr. Sağlam, üniversitenin 3 fakülteden oluşacağını ve toplamda 500 Milyon Dolarlık bir yatırımın ilçeye kazandırılacağını söyledi.

TÜRKİYE’NİN İLK ADLİ BİLİMLER FAKÜLTESİ ÇUBUK’TA KURULACAK

Türkiye’de ilklerin üniversiteleriyle yaşanacağını vurgulayan Dr. Sağlam, üniversitelerinin Emniyete, Jandarmaya, Adli Kurumlara, Adalet Bakanlığı’na ve İçişleri Bakanlığı’na eleman yetiştireceğini ifade ederek, şu bilgileri verdi: “Üniversitemiz bünyesinde adli bilimler, mühendislik ve fen fakülteleri bulunuyor. Ayrıca sosyal bilimler enstitüsü ve fen bilimleri enstitüsü de bulunacak. Bunların yanında teknoloji uygulama, araştırma merkezi ve enerji güvenliği diye sürekli eğitim merkezini de kuracağız. Bizim üniversiteyi diğer üniversitelerden ayıran en önemli özelliğimiz, üç fakülte bünyesinde Türkiye’de olmayan bölümlerin bulunuyor olmasıdır. Adli Bilimler Fakültemizde adli kimya, adli fizik, adli biyoloji, adli bilişim suçları, siber güvenlik, narko terör, uyuşturucu, balistik, yangın, patlama, adli psikoloji, adli sosyoloji bölümleri bulunmaktadır. Mühendislik Fakültemizin bünyesinde savunma sistemleri mühendisliği, enerji sitemleri mühendisliği, mekatronik ve yapay zeka bölümleri bulunmaktadır. Bu 18 bölümün tamamı da şuan Türkiye’deki mevcut üniversitelerde yok denecek kadar az bölümlerdir. Dolayısı ile öğrenciler üniversitemizi özellikle tercih edeceklerdir. Genel olarak faaliyet alanlarımız savunma sanayi, siber güvenlik ve adli bilimlerdir. Mesela siber güvenlikte ve adli bilimlerde Türkiye’de eğitim veren başka bir kurum yok. Ülkemizin bu alanlardaki uzman ihtiyaçlarının hepsini biz yetiştireceğiz. Üniversitemize, teknoparklar, kongre merkezi, araştırma geliştirme laboratuvarları ile birlikte yaklaşık 500 milyon Dolar’lık bir yatırım olacak. Alan olarak böyle bir yapılanma için en az iki veya üç bin dönüm üzerinde bir alan gerekmektedir’’dedi.

#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?