logo

Akkuzulu’da Bağ Bozumu

Akkuzulu’da Bağ Bozumu

Çubuk’un Akkuzulu mahallesinde domatesten sonra yeni tat, yeni lezzet gara gevrek üzümlerin bağ bozumu ve satışına başlandı.

Geçimini üzüm yetiştiriciliğiyle sağlamaya çalışan Akuzulu bağcılar, yıl boyunca yetiştirdikleri üzümlerini topluyor ve pazara sunuyor.

Akkuzulu’ da geçimini hayvancılık ve tarımla sağlayan Cafer Onbaşı, bu yılki hasat ve fiyatlardan memnun olduklarını, Ankara ve Çubuk’ta seyyar olarak üzümün kilosunu ortalama 2 liradan sattıklarını söyledi.

ŞİMDİLERDE BAĞLAR YENİDEN CANLANIYOR

Eskiden hemen hemen her yerde bağların bulunduğunu ve üzümün tarihinin mahallede çok eski olduğunu belirten Onbaşı; “Allah’a çok şükür Akkuzulu’da topraklarımız verimli ve bol su var. Şuan bağcılık gelişmeye başladı. Bu yıl daha önce 4-5 dönümlük ekilen bağda Akuzulu’nun Kalaçalardın mevkiinde siyah gara gevrek olarak bilinen 4 ton üzüm yetişti. Daha önce ekilip ürün vermeyen bağlar var. Yeni mahsul de önümüzdeki yılda alınacak inşallah. O zaman toplam 10 – 15 ton üzüm hasadı gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Bu durum mahalle halkımıza yeni bir geçim kaynağı olacak” diye konuştu.

Onbaşı, bu yılki verimden ve üzüm fiyatlarından memnun olduğunu da sözlerine ekledi.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?