logo

AKA dan Agat Taşına Onay

AKA dan Agat Taşına Onay

Ankara Kalkınma Ajansı’ndan Çubuk Agat Taşına, 718 bin TL destek verdi.  

Sosyal sorunların çözümünde yenilikçi yöntemler mali destek programı çerçevesinde Çubuk Belediyesi tarafından hazırlanan ve Ankara Kalkınma Ajansı’na sunulan ‘Agat Taşı İşletmeciliği Projesi’ kabul edildi.

Ankara Kalkınma Ajansı ile proje protokolünün imzalandığını belirten Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projeyle dünyada sadece Çubuk ilçesinde bulunduğu bilinen ve bilimsel literatüre Çubuk agat taşı olarak giren yarı değerli taşların ekonomiye kazandırılmasının sağlanacağını söyledi.

Çubuk agat taşının takı ve süs eşyası başta olmak üzere havan gibi sanayi alanlarında da kullanıldığını hatırlatan Başkan Acehan, “Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimiz Arif Şayık ile proje protokolünü imzaladık. Bilindiği üzere agat taşı yıllarca ilçemizden çeşitli yollarla kaçırılarak yurt dışında işleniyordu ve işlenmiş olarak tekrar ülkemizde satılıyordu. İnşallah bundan sonra kalkınma ajansımızın destekleriyle Çubuk agat taşı çıktığı topraklarda işlenip hem ilçemiz için hem de ülkemiz için ekonomik bir değer olacaktır. Agat taşı ile birlikte gümüşçülük sektörüne de nitelikli işgücü yetiştirilerek hem ilçemizde yeni bir istihdam kapısı açılacak, hem de turizm sektörünün canlanmasına olanak sağlanacaktır. Proje kapsamında sınıf ve atölyeler kurulacak ve birçok gencimize taş işleme ve takı tasarımı eğitimleri verilecektir” ifadelerini kullandı.

Başkan Acehan, eğitim almış kişilerin taş işleme ve takı tasarımı ile ilgili sektörlerde iş bulabileceği gibi kendi atölyelerini de KOSGEP desteği ile açabileceklerini sözlerine ekledi.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?