logo

Ahır Sahiplerine Ceza

Ahır Sahiplerine Ceza

Çevreyi Kirleten Ahır Sahiplerine Cezalar Kesilmeye Başladı.

Çevre kirliliğine neden olan kişi ve işyerlerine ceza kesmeye başlayan Çubuk Belediyesi, yaklaşık 100 ahır ve çiftliğe cezai işlem uyguladı.

Çubuk Belediyesi Zabıta, Temizlik ve Sağlık İşler Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından oluşturulan çevre denetim ekibi, ahır ve besi çiftliklerine yönelik denetimlerini artırdı. Daha önce yapılan bilgilendirme denetimlerinin ardından yapılan denetimlerde yaklaşık 100 işletmeye cezai işlem uygulandığı belirtildi.

Çevre Denetim Ekipleri, ahır ve çiftliklerin gübrelerin kapalı alanda toplanması, ahır çevrelerinin sürekli kireçlenmesi ve ilaçlanması, saman, küspe gibi yem malzemelerinin kapalı ortamda depolanması ve açık alanda hayvancılık yapılmaması konuları üzerinde denetimleri yapıyor. Ekipler, bu kurallara uymayan işletmelere yönelik daha sonra uygulanacak cezaların daha büyük meblağlarda olacağı konunda da işletme sahiplerini uyarıyor.

Resmi ve sivil ekipler ile yaptıkları denetimlerde vatandaşlara çevrenin temiz tutulmasına ilişkin bir süredir uyarılarda bulunduklarını anlatan Çubuk Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Mehmet Akif Topçu, çevreyi kirletenlere ilk etapta uyarı mahiyetinde kabahatler kanununa göre ceza kesildiğin ancak daha sonraki cezaların 20 bin ila 100 bin TL arasında olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Denetim alanlarına merkez mahallenin yanında Sünlü, Gökçedere ve Ağılcık mahallerinin de eklendiğini vurgulayan Topçu, “Biz daha önceki denetimlerimizde hayvancılık yapan işletmelere uyması gereken kuralları ortaya koyarak ona göre dikkat etmelerini istemiştik. Çıkan gübreleri atıklarını sağa sola atarak çevreye ayrıca bir kirlilik vermeden, gübrelerini bir alanda toplayıp günü birlik olarak merkez dışarısına göndermelerini istedik. Bugüne kadar yaptığımız bu uyarıları dikkate almayan işletmelere de cezai müeyyideler uygulamaya başlamak zorunda kaldık. Bundan sonraki denetimlerimizde cezalar artırılarak kesilecek. Bizim belediye olarak amacımız ceza kesmek değil, işletme sahiplerinin bizlere yardımcı olmalarıdır. Koku, görüntü ve çevre kirliliğinin yanında başta karasinek olmak üzere birçok haşerelerin üremesine neden olurken sağlık açısından da büyük tehlike oluşturuyor. En iyi temizlik kirletmemektir ilkesinden yola çıkıldığında, ilçemizin temiz ve bakımlı olması adına bizlere daha çok ilçemizde faaliyet gösteren ahır ve çiftlik sahiplerinin yardımcı olması gerekir. Hiç kimsenin veya kurumun çevreyi kirletmeye, doğaya zarar vermeye hakkı yoktur. Zarar vermeye çalışanlar da bunun bedelini öderler” diye konuştu.

Ekiplerin denetim çalışmalarını sürdürerek encümene sevk edeceğini vurgulayan Topçu, üst üste ceza alan işletmelerin kapatılarak mühürlenmeye kadar gideceğini sözlerine ekledi.

#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?