logo

Afet Vurdu, Yetkililer Açıkladı

Afet Vurdu, Yetkililer Açıkladı

Afet Vurdu, Yetkililer Açıkladı

Ülke geneli aşırı sıcaklarla kavrulurken, Çubuk ve Akyurt aşırı yağıştan olumsuz etkilendi.  

Dolu ve güçlü fırtına sebebiyle Ankara’nın kuzey kesimlerinde tarlalardaki karpuz, salatalık ve fasulye talan oldu. Görüş mesafesinin azalması sebebiyle Esenboğa Havalimanı’na inemeyen uçak başka bir havaalanına yönlendirildi.

Dün Esenboğa Havalimanı’nın çatısında da çöküntüye sebep olan iftar saati öncesindeki sağanak yağışla ilgili bilgi veren Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, felaketin büyüklüğünün bugün anlaşıldığını aktardı.

Havanın çok güzel olduğunu vurgulayan Özden, öğleden sonra kararma olduğunu ve bir anda bastıran aşırı yağışın bölgeyi etkisi altına aldığını vurguladı.

Özden, 750 hektarlık verimli tarım arazisini etkileyen yağışla birlikte fırtınanın tarlalardaki salatalık, fasulye domates ve karpuz sebzelerine büyük zayiat verdiğini söyledi.

Akyurt ilçesi Balık Hisar Mahallesi’nde 4 evin çatısının yerle bir olduğunu kaydeden Özden, İlçe Tarım Müdürlüğü’nden yetkili ekiplerin hasar tespit çalışmalarına devam ettiğini sözlerine ekledi.

ESENBOĞA’DA SON YÜZYILIN EN ŞİDDETLİ YAĞIŞI

TAV Esenboğa Genel Müdürü Nuray Demirer, dünkü yoğun yağışla ilgili, ”Esenboğa Meteoroloji Müdürlüğü verilerine göre Esenboğa’da son yüzyılın en şiddetli yağış ve rüzgar değerlerine ulaşıldığını, meydana gelen su sızmasının hiçbir operasyon el kesintiye yol açmadan giderildiğini” bildirdi.

Demirer, yaptığı yazılı açıklamada, Ankara genelinde dün akşam saatlerinde başlayan ve 2 saat etkili olan fırtınanın Esenboğa çevresinde hızı 150 kilometreye ulaşan hortum etkisiyle hissedildiğini ifade etti.

Ani ve şiddetli fırtına ve yağışın Esenboğa Havalimanı’nda operasyon kesintisine yol açmadığını belirten Demirer açıklamasında şunları kaydetti:

”Esenboğa Meteoroloji Müdürlüğü verilerine göre son yüzyılın en şiddetli yağış ve rüzgar değerlerine ulaşılan fırtınaya karşın başarılı bir sınav veren Esenboğa Havalimanı, tüm fonksiyonları ve tüm personeli ile kesintisiz hizmet sunmuştur. Ankara Esenboğa Havalimanı Terminalleri içinde, uçuş bilgiden, köprülere ve diğer tüm operasyonlar olağan seyrinde sürdürülmüştür. Esenboğa Havalimanı Terminal çatısının şiddetli yağış altında kalması sebebiyle cam oluklarından su sızması olmuştur. Esenboğa Havalimanı’nda meydana gelen bu su sızması hiçbir operasyonel kesintiye yol açmadan birkaç saat içinde gerçekleşen hızlı müdahale ile giderilmiştir. Bazı medya organlarında yer aldığı şekliyle çatı çökmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir”dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?