logo

Acehan Belediye Çalışmalarını Anlattı

Acehan Belediye Çalışmalarını Anlattı

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, 3’üncü yılında belediye çalışmaları ve ilçe ile ilgili yaptıkları ve yapacakları projelerini anlattı.

Göreve geldiğinden bu yana ilk defa yerel basın ile bir araya gelen Acehan, kısa bir turla gelinen nokta hakkında 2014 yılından bu yana ve önümüzdeki 2 yıllık planlanan çalışmaları ve hedeflerini anlattı.

Yapılan ve yapılacak olan hizmetleri sıralayan Acehan, basın mensuplarına yerinden de göstereceğini açıkladı.

Önceliğin imar çalışmaları olduğunu belirten Acehan; “ Belediye için imar çalışmaları çok önemlidir. Bizde 13 mahallenin imar ve personalizasyon çalışmalarını tamamladık. Geriye kalan mahalleler ise yaz sonuna kadar tamamlanacak. İlçemizdeki biten ve yapılacak olan konaklarımız ile tarihi değerler yaşatılacak.  Belediyenin esnafa borcu tamamen ödendi. Kurumlara olanları da yapılandırılarak ödenmeye başlandı. Bundan sonra projelerimizi hayata geçireceğiz. Projelerimiz arasında yeni belediye binası, Çubukabad parkı, hamam, lojistik merkez, gençlik ve kültür merkezi, lojistik binası, pazar alanı, otopark ve İç Anadolu’da örnek olabilecek bir hamam projemiz var” dedi.

Başkan Acehan: ‘Üç yılda durmadık hem borçları ödedik, hem çalıştık hem de projeleri hazırladık’ dedi.

Toplantıda üç yıllık çalışmaların genel bir değerlendirmesini yapan Başkan Tuncay Acehan, önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek olan projelerin hangi aşamada olduğuna dair son değerlendirmeleri de yaptı.

Borç altındaki belediyede mali disiplin sağlandı, yıllardır süren imar sorunları çözümlendi

Basın mensuplarını selamladıktan sonra konuşan Başkan Acehan, belediyecilik olarak en önemli çalışmalarından birincisinin mali disiplini sağlayarak, borçların ödenmesi diğerinin ise imar çalışmalarına yoğunluk vermek oluğunu belirtti.

Uzun yıllar imarın yapılaması nedeniyle vatandaşların mağduriyet yaşadığını söyleyen Başkan Acehan, göreve geldiklerinde ikinci işlerinin imar sorununa el atmak olduğunu dile getirerek, “Geldiğimiz ilk günde gördük ki imar çalışmaları uzun süre durdurulmuştu. İhaleye verilen ancak ödeme yapılmadığı için çalışmaların durdurulduğu mevcut firma ile oturduk yeniden bir anlaşma yaparak çalışmaları yeniden başlattık. Geçtiğimiz haftalarda da bunun ilk meyvesini Melikşah Mahallemizde aldık. Şimdi sırada Esenboğa, Güldarpı, Dumlupınar, Kızılca ve Yenice Mahallelerimiz var. İlçe merkezinde de Yıldırım Beyazıt 1 ve 2’inci etapları ile Atatürk ve Barbaros Mahallelerindeki çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Üniversite bölgesinde imar tamamlanıyor

İmarda üniversite bölgesine ağırlık vermelerinin nedeninin bölgeyi alt yapısı ve üst yapısı ile üniversiteyle bütünleştirmek olduğunu vurgulayan Başkan Acehan, “Üniversite ile Esenboğa, Dumlupınar, Yenice bölgesi cazibe merkezi olduğu için kısa sürede büyük bir yapılaşma başlayacağını bekliyoruz. Bu nedenle imar çalışmalarına orda yoğunluk verdik” dedi.

Tarihi yapılara sahip çıkılarak turizme kazandırılıyor

Tarihi binaların restore edilerek turizme kazandırılması çalışmalarına yoğunluk verdiklerini dile getiren Başkan Acehan, Bekir Ağalar Konağı’nın şehir müzesi olarak tescillendiğini ve turizme kazandırıldığını hatırlattı.

İki yeni tarihi binanın kamulaştırıldığı müjdesini veren Başkan Acehan, tarih hamamında turizme kazandırılması için çalışmaların başladığını ifade ederek, “İlçemizdeki tüm tarihi eserleri artık şehir müzemizde sergileyebileceğiz. Bununla birlikte Ali Şükrü Konağının restore çalışması tamamlandı. Burasını da Çubuk’un yöresel yemeklerinin satışa sunulduğu yöresel bir lokanta için ihaleye çıkacağız. İzzet Korman Konağını ise sosyal tesis olarak ilçemizin hizmetine sunacağız. Şuanda iki tarihi konağın daha kamulaştırmasını yaptık ve buraları da inşallah restore edeceğiz. Bunlarla birlikte Yazır ve Ağılcık’ta 3 adet tarihi çeşme restore edildi. Melikşah’taki tarihi Roma hamamının projesi bitti ve ödenek bekliyor. Atatürk Mahallesindeki Tahtalı cami, Kutuören’deki eski tarihi cami, iki çeşme, su kemeri, Karataş ve Yiğitli çeşmeleri ile ilgili ise restorasyonu için proje çalışmaları başlatıldı” bilgisini verdi.

Çubuk Mobese Kameralarıyla Donatıldı

İlçede güvenliği ve asayişi daha iyi sağlayabilmek için kendi imkanlarıyla sanayi sitesine ve parklara güvenlik kameraları kurduklarını anlatan Başkan Acehan, yine girişimleriyle ilçede 2 milyon 500 bin TL’ye mal olan 15 kavşak ve noktada mobese kameraları yerleştirildiğini aktardı.

Şehir Stadının Yapımına Başlandı, Çok Amaçlı Kapalı Spor Salonu Yapıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaptıkları protokol sonucunda bir milyon 300 bin TL’ye mal olan çok amaçlı kapalı bir spor salonun ilçeye kazandırdıklarını ve burada 5 branşta spor kursları açarak lisanslı sporcu yetiştirmeye başladıklarını dile getiren Başkan Acehan, yıllardır süren şehir stadı sorununu da kendisinin çözerek stat inşaatına başlandığını ve yüzde 90 oranında tamamlandığın belirtti.

Açılan Kurslar ve Yapılan Çalışmalarla Gençler Spora Teşvik Ediliyor

Gençleri spora teşvik etmek amacıyla çeşitli çalışmalar yürüttüklerin söyleyen Başkan Acehan, “Kışlacık Mahallemizdeki eski jandarma karakolunu alarak, sporcular ve izciler için güzel bir kamp haline getirdik. İnşallah burada özellikle gençlerimiz konaklayarak doğayla baş başa günler geçirecekler, spor yapacaklar” diye konuştu.

İlçenin 40 Yıllık Çöp Sorunu Çözümlendi

İlçenin kırk yıllık sorunu olan vahşi çöp depolama yönteminin sona erdirildiğini kaydeden Başkan Acehan, çöp transfer istasyonu yaptıklarını ve artık günlük toplanan yaklaşık 130 ton çöpün Mamak çöplüğüne sevk edildiğini ifade etti.

Yeşil Çubuk İçin 155 Bin Fidan Toprakla Buluşturuldu

Belediye olarak kendilerinin 20 bin fidan diktiklerini Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile yaptıkları protokol ile de 135 bin fidanı toprakla buluşturduklarını hatırlatan Başkan Acehan, “İlçemizin o özlediğimiz eski yeşil Çubuk olması için elimizden geleni yapıyoruz. Sadece Çubuk Çayı vadisine 100 bin fidan diktirdik. Biz buralara sadece çam fidanı diktirmedik. Badem, akağaç, iğde, ceviz ve ıhlamur diktirdik. Bundan 5 yıl sonra insanlarımız orada ceviz, ıhlamur toplayacaklar ve ağaçların gölgesinde piknik yapacaklar” ifadesini kullandı.

Toplam 200 Kilometre Sıcak Asfalt Döşendi

İlçe genelinde Çubuk Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda toplam 200 kilometre asfalt yol yapıldığını altını çizen Başkan Acehan, “Karagöl grup yolu, Akkuzulu grup yolu, Gökçedere grup yolu, Camili grup yolu asfaltlandı. Yiğitli grup yolunda ise çalışmalar devam ediyor. Mekke ve Doruk Caddeleri asfaltlandı. Bunun devamında ise İstiklal Caddesi var. İnşallah orayı da tamamlayacağız. Biz bu bölgede 2-3 katlı villaların olduğu ilçenin vitrin bölgesi yapmayı planlıyoruz. Akkuzulu ve Şeyh Şamil Caddelerinin Şabanözü bağlantılarında kavşak çalışmaları başladı ve devam ediyor” diye konuştu.

Tuşu Festivalinin Çalışmaları Başladı

Geçtiğimiz yıllarda ülkede yaşanan terör olayları nedeniyle iptal edilmek zorunda kalındığını hatırlatan Başkan Acehan, Uluslararası Turşu ve Kültür Festivali’nin bu yıl yapılması için çalışmaların şimdiden başlatıldığını söyledi.

Çubuk’a 45 Milyon TL’lik Yatırım Yapılacak

Görevinin son iki yılının yatırım yılı olacağını ve ilçeye yakışır eserler kazandırılacağını dile getiren Başkan Acehan, bu projelerin şimdiden ilçe halkına hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Projenin giderlerinin bir kısmını öz kaynaklardan bir kısmını ise iller bankası kaynaklarından yararlanarak hayata geçireceklerini anlatan Başkan Acehan, sözlerine şöyle devam etti: “Toplamda 35 bin metrekarelik alanda yapılacak yeni canlı hayvan pazarı çalışmasına başladı ve çalışmalar halen devam ediyor. ASKİ tarafından günlük 70 bin tonluk su verecek modern bir arıtma tesisi ve 15 bin tonluk su deposu yapıldı. İlçemize 3 bin 100 metrelik alana bir gençlik merkezi kazandıracağız. Şuanda üç buçuk milyon TL’lik ihale bedeli de hazır. Şuan ki Zabıta Müdürlüğümüzün olduğu yerde bulunan 4 bin metrekarelik alanda tarihi mimari yapısıyla özel bir belediye hizmet binası yapacağız. Projesi hazır ve kısa sürede ihaleye çıkacağız. Yine bir tane 2 katlı kapalı Pazar yeri yapacağız. Bunun da projesi hazır ihale aşamasında. Belediye binası ve Pazar alanı ile birlikte toplam 7 bin metrekarelik otopark yapılacak.  Bu projeyle birlikte Çubuk’un en büyük sorunlarından birisi olan otopark sorunu da çözümlenmiş olacak. İnşallah belediye binası ve Pazar alanıyla birlikte lojistik binası, Çubukabad parkı ve İç Anadolu’da örnek olabilecek bir hamam projesini de hayata geçireceğiz. Hazırladığımız projelerin 2 yılda toplam bedeli yaklaşık 45 milyon TL olacak. İnşallah bu yıl içerisinde hepsinin de ihalesine çıkmış olacağız. Yaklaşık 2 yılda da tamamlanarak hizmete girmiş olacak. Metronun sözünü de geçtiğimiz günlerde ulaştırma bakanımızdan bizzat aldık. İlçe merkezine kadar metronun geliyor olması Çubuk’un kaderini değiştirecek. Ankara Kalkınma Ajansı ile birlikte iki proje yaptık. Bunlardan biri agat taşı diğeri ise turşuculuk üzerine projelerdir. DSİ tarafından Akkuzulu, Avcıova, Akbayır Mahallelerinde sulama göletleri yapılması için fizibilite çalışmaları başladı. Ayrıca eski Angıt Gölü’nü de yeniden canlanması için DSİ ile görüşmelerimize başladık.İnşallah bu çalışmalar ilçemiz için hayırlara vesile olur. Diğer hizmetlerimizde hız kesmeden devam edecek” diyerek sözlerini tamamladı.

Barbaros Mahallesi Yeşil Çubuk Parkı içerisinde belediye şirketine ait Park Izgara’da gerçekleştirilen basın toplantısına Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan’ın yanı sıra Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Karakuş, birim müdürleri Mehmet Akif Topçu, Bahri Şahin, Ahmet Karakuş, Ahmet Bektaş, Eyüp Kocabaş, Ahmet Bayrak, Akif Çiftçi, Cengiz Ayan ve basın mensupları katıldı.

Basın toplantının son bölümünde soru-cevap kısmına geçilirken, Başkan Acehan basın mensuplarının sorularına cevap verdi.

#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?