logo

ABD’de Türk Festivali Heyecanı

ABD’de Türk Festivali Heyecanı

ABD’de Türk Festivali Heyecanı

Aralarında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden’in de olduğu Büyükşehir Belediyesi ekibi ABD’nin Başkenti Washington’da düzenlenen “Türk Festivali”nin onur konuğu olarak, muhteşem bir şölene imza attı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Washington Belediye Başkanı Vincent Gray, Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden ve Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Namık Tan’ın açılışını birlikte gerçekleştirdiği festival, on binlerce ABD’li ve ABD’de yaşayan Türk vatandaşını ağırladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Ferhat Göçer’in muhteşem konseri ve FOMGET’in Türkiye’nin dört bir tarafından derlediği halk dansları gösterileriyle geçen festivalde, Washington’un merkezinde bir şölen havası yaşandı. Washington Belediye Başkanı Gray, festivalde yaptığı konuşmada Büyükşehir Belediyesi ile imzalanacak olan kardeş şehir protokolünü hatırlatarak, “Bu kardeşlik toplumlar arasındaki ilişkileri daha da artıracaktır” dedi.

Festivalin ardından Büyükelçi Tan, Büyükşehir Belediyesi heyeti onuruna evinde verdiği resepsiyonda, “Sayın Belediye Başkanımız Melih Gökçek’in, Washington Belediyesi ile imzalayacağı kardeş şehir protokolü, mükemmel seviyede süren ikili ilişkilerimiz ile siyasi, ekonomik ilişkilerimiz bakımından ve halkların birbirini hissetmesi açısından da çok önemli bir aşama” diye konuştu.

WASHİNGTON SOKAKLARINDA TÜRK BAYRAKLARI DALGALANDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Türk kültür ve değerlerinin Amerikan halkına tanıtılması ve ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarının da kendi kültürlerini Washington’da yaşabilmesi için düzenlenen festivale onur konuğu olarak katılması ve destek vermesi, festivali şölene dönüştürdü. Türkiye’ye özgü tatların, ücretsiz aktivitelerin, alışveriş stantlarının ve değişik sahne performanslarının yer aldığı geleneksel festivale Halk Dansları Topluluğu’nun (FOMGET) gösterileri ve Ferhat Göçer’in muhteşem sesiyle renk katan Büyükşehir Belediyesi, Washington sokaklarında Türk Bayrağı’nı dalgalandırdı. Geçtiğimiz sene birincilik ödülü alan ve bu sene de coşkusu ikiye katlanan festival alanında buluşan on binlerce vatandaşla ABD’nin ünlü sokakları, muhteşem bir kutlamaya sahne oldu.

Ferhat Göçer’in her iki ülkenin Milli Marşı’nı okumasının ardından alkışlar arasında sahneye davet edilen Başkan Gökçek, “Böyle bir festivalde sizlerle birlikte olmak, bizlere gurur verdi. Ankara ve Washington kardeş şehir olacak. İki ülke başkentinin kardeşliği ilişkileri daha da arttıracaktır. Buradaki soğuk havaya rağmen Washington belediye başkanımızın sıcak ilgisi gerçekten içimizi ısıttı” dedi.

Soğuk ve yağmurlu havaya rağmen coşkulu bir kalabalığa sahne olan festivalde konuşan Washington Belediye Başkanı Gray da iki ülke başkentinin kardeş kent olmasından son derece mutlu olduğunu kaydederek, “Sayın Başkan Melih Gökçek’e, Amerikan halklarının kültürüne katkı yaptığı için teşekkür ediyorum. Bu tür ikili ilişkiler kültür zenginliğini de artırıyor. Bu kardeşlik toplumlar arasındaki ilişkileri daha da artıracaktır. Çok mutlu olduğumu bir kez daha belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Büyükelçi Tan ise Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla festivalin çok daha coşkulu bir şekilde geçtiğini söyledi.

Yerli ve yabancı gazetecilerin de yoğun ilgi gösterdiği festivalde teşekkür plaketlerinin başkanlara sunulmasının ardından Başkan Gökçek ve Başkan Gray ile Büyükelçi Tan, festivalin açılışını gerçekleştirdi.

Festival, ABD’li halk dansları topluluklarının ve ses sanatçılarının Türklere özgü gösteri ve şarkılarıyla devam etti. Kalabalığın stantlara ve gösterilere ilgisinin hiç azalmadığı festivalin en çok alkış alan bölümü ise Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu FOMGET’in Türkiye’nin dört bir tarafından derlediği folklor gösterileri ve Ferhat Göçer’in muhteşem sesiyle verdiği konser oldu. Gerek Türk vatandaşların gerekse Amerikalıların alkışları ve coşkularıyla eşlik ettiği slow ve hareketli parçalarını Washington’da seslendiren Göçer’in şarkıları, Festival’deki coşkuyu ikiye katladı. Başkan Gökçek ve Başkan Gray da konuklarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

BÜYÜKELÇİ TAN’DAN HEYET ONURUNA RESEPSİYON

Ankara’nın kültür ve değerlerini ABD’nin Başkenti Washington’a taşıyan Başkan Gökçek ve beraberinde Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özdenin de aralarında olduğu heyetin daha sonraki durağı ABD Büyükelçisi Namık Tan’ın onurlarına verdiği resepsiyon oldu.

Başkan Gökçek ve beraberindeki belediye başkanları, meclis üyeleri, bürokratlar ve basın mensuplarından oluşan kalabalık heyeti evinde ağırlayan Büyükelçi Tan, sözlerine, “Başta Belediye Başkanımız Melih Gökçek olmak üzere tüm heyete evinize hoş geldiniz diyorum” diyerek başladı.

 “Burada yaptığımız faaliyetlere çok güçlü şekilde destek verdiler” diyerek konuşmasını sürdüren Tan, şunları söyledi:

 “Sayın Başkanımız hepimizin bildiği üzere burada Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Washington Belediyesi arasında kardeş şehir protokolünü imzalayacaklar. Bunun, mükemmel seviyede süren ikili ilişkiler ile siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz açısından, insani, kültürel ve sosyal temaslar bakımından hatta halkların birbirini hissetmesi açısından çok önemli bir aşama olduğunu düşünüyorum. O bakımdan biz ayrı bir mutluluk duyuyoruz.”

Büyükelçi’nin evinin 95 yıllık bir geçmişi bulunduğunu ve bölgedeki 7 tarihi binadan biri olduğunu kaydeden Büyükelçi Namık Tan, evi çok beğendiklerini kaydeden konuklara evle ilgili bilgiler verdi.

Tan’ın ardından konuşan Başkan Gökçek, Washington’daki festivale katılıp, katkı sağladıklarını ve bunun da çok önemli bir çalışma olduğunu kaydederek, “Kardeş kent protokolüne imzalarımızı atarak önemli bir adım daha atmış olacağız. Bu imzalarla Washington bizim 43. Kardeş şehrimiz olacak. Bu protokol Türkiye-Amerika arasındaki ilişkileri de müspet anlamda etkileyecektir. Mutlaka belediyeler arası münasebetler de ilerleyecektir” dedi.

Büyükelçi Tan’ın Amerika’da yaptığı hizmetler için de teşekkür eden Başkan Gökçek, özel bir çini vazoyu Büyükelçi Tan’a takdim etti. Hediye için teşekkür eden Namık Tan, “Gerçekten evimiz için de çok uyumlu bir hediye. En güzel yere koyacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Büyükelçi Tan, Amerika’daki faaliyetlere ilişkin Başkan Gökçek’e ve heyete bilgi verdi.

haberler.com

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?