logo

ABD Ordusu İntihar Rekoru Kırıyor

ABD’nin 2007’de intihar eden asker sayısı 115

Silahlı Kuvvetler yetkililerinin verdiği bilgilere göre, 2008 yılında 128 asker intihar etti.

15 ölüm olayı da intihar kuşkusuyla inceleniyor.

Askeri yetkililer, intihar eden asker sayısındaki artışın nedenlerini bilmediklerini, ama Irak ve Afganistan’daki savaşların yoğunluğu ve uzunluğunun önemli bir etken olduğunu düşündüklerini söylüyor.

Kara Kuvvetleri yetkililerinden Pete Geren, sorunun çok büyük bir zorluk oluşturduğunu belirterek, ”Bu rakamlar neden artıyor? Bilemiyoruz. Ama söyleyebileceğimiz, sorunu çözebilmek için elinden geleni yapmaya hazır olduğudur” dedi.

İntihar edenlerin yüzde 35’inin çatışma alanlarına gitmemiş olan askerler olduğu, yüzde 30’unun ise aktif görevdeki askerler olduğu saptandı.

Aktif görevdeki askerlerin yüzde 75’inin ise Afganistan ya da Irak’ta ilk görev turunda oldukları belirtiliyor.

İntiharların yüzde 35’i de askerler çatışma alanındaki görevlerinden geri döndükten sonraki bir yıl içinde gerçekleşmiş.

Son veriler, ABD ordusundaki intihar oranlarının ülkedeki siviller arasındaki intihar oranlarının üzerine çıktığını ortaya koyuyor.

Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı General Peter Chiarelli, intiharlarda Irak ve Afganistan’daki çatışmaların yarattığı stresin etkisinin olduğu konusunda tereddütünün bulunmadığını söyledi.

Amerikan ordusu, eğitim çalışmalarını askerlerin hem kendilerinde hem de silah arkadaşlarında varolan intihar eğilimleri konusunda sezgilerini güçlendirme yönünde yoğunlaştırdıklarını söylüyor.

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?