logo

ABD Elçiliğinde Patlama: 1 Ölü

ABD Elçiliğinde Patlama: 1 Ölü

 Ankara’da öğlen saatlerinde meydana gelen patlama büyük yankı yaptı.

ABD’nin Ankara Büyük elçiliği girişinde meydana gelen canlı bombalı saldırıda canlı bomba dahil 2 kişi hayatını kaybetti. Patlama sonrası hayatını kaybeden iki kişinin cesetleri birbirine karışmış durumda.

DHKP’C ŞÜPHESİ AĞIR BASIYOR

Canlı bombalı saldırıyı kimin gerçekleştirdiği yönünde çeşitli iddialar dillendirilirken Emniyet kaynakları bu tarz eylemlere sıkça başvuran DHKP’C örgütü üzerinde duruyor. Saldırıyla ilgili anlık bir istihbarat söz konusu değildi. Bazı kaynaklar ise bugün haberlerde yer alan Usema Bin Ladin’in damadının yakalanması üzerinden El Kaide bağlantısı üzerinde dururken bu olasılığın zayıf olduğu dile getiriliyor.

ELÇİLİK BİNASI TAŞINACAKTI

Ankara’daki patlamanın gerçekleştirildiği Amerikan Büyükelçiliği Ankara’nın merkezinde bulunuyor. Elçilik binası Meclis’e 250 metre Başbakanlık’a ise 800 metre mesafede. Bu durumun güvenlik zaafiyeti doğuracağını düşünen ABD yetkilileri Balgat’ta yeni bir yere taşınmayı planlıyordu. Patlamanın meydana geldiği elçilik binası yanındaki çok katlı Ankara Sanayi Odası binası güvenlik tehlikesi oluşturacağı nedeniyle ABD’li yetkililer tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

ERDOĞAN OBAMA İLE TELEFONDA GÖRÜŞECEK

Patlama sonrası olayla ilgili olarak detaylı bilgi aldığını kaydeden Başbakan Erdoğan ise Amerikan Devlet Başkanı Barack Obama ile bir telefon görüşmesi yapacak. Erdoğan, ABD ve Türkiye arasındaki saat farkından dolayı henüz Obama ile görüşmedi.

BÖLGEDE TANSİYON GİDEREK YÜKSELİYOR

Ortadoğu’da son günlerde oldukça sıcak gelişmeler yaşanıyor. İsrail’in Suriye’de kritik noktaları bombalaması bölgede tansiyonu yükseltmişti. İsrail saldırısına çok sert çıkan İran İsrail’i tehdit etmişti. Bölgedeki kritik ülkelerden Lübnan’ın Başbakan Necip Mikati de Ankara’yı ziyaret etmiş ve Başbakan Erdoğan’la görüşmüştü.

#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?