logo

Mahmutoğlan da orman yangını

Çubuk’ta 15 hektar orman alanı yandı.
Çubuk’a 20 km uzaklıkta bulunan Mahmutoğlan Mahallesi Kayadibi mevkisindeki ormanda, öğleden sonra yangın başladı. Alevler, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü.
Dumanları görenlerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi. Yangına, Ankara Büyükşehir Belediyesi makina, ekipman ve personeli, Orman Genel Müdürlüğü bünyesindeki orman işçileri, Çubuk Belediyesi ekipman ve personeli, 4 helikopter, çok sayıda itfaiye, araöz, ve iş makinaları ile müdahale edildi. Bölgede Ambulans, AFAD ve Kızılay ekipleri de görev aldı. Karadan ve havadan söndürülen yangın, ekiplerin yaklaşık 3 saatlik müdahalesi ile kontrol altına alındı. Yangının S.A. tarafından yakılan anız nedeniyle çıktığı belirlendi. Yangına sebep olan S.A. gözaltına alınırken, ormanlık alanda soğutma çalışmaları sürüyor.
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş açıklamasında: “Çubuk ilçemiz, Mahmutoğlan Mahallesi’nde meydana gelen orman yangını akşam saatlerinde orman bakanlığı itfaiye ve belediye ekiplerimiz tarafından kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmaları devam etmektedir. Zamanında ve yerinde bir çalışma ile yayılması engellendi. Tüm ekipler karadan sürekli söndürme çalışması yaparken diğer taraftan seri bir şekilde helikopterle sürekli su atılıyor. Yangın sebebi olarak anız yangını sonrası meydana geldiği tespit edildi. Bu konuda ihmalkar olmamalıyız. Yangına karşı daha duyarlı olmalıyız. Emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

Share
537 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?